پروتکل ZigBee چیست؟

دسته بندی : فناوری

پروتکل ZigBee چیست؟

پروتکل ZigBee چیست ؟

پروتکل ZigBee یکی دیگر از انواع تکنولوژی شبکه مش است. با توجه به این که امواج کم انرژی (که مسافت بیشتری را طی می کنند) را برای ارتباط مورد استفاده قرار می دهد، می تواند در فضای باز عملکرد بسیار بهتری داشته باشد. اما این نکته را باید به یاد داشته باشیم که این پروتکل نوعی از شبکه مش است در نتیجه با اضافه کردن دستگاه هایی که از این پروتکل ارتباطی استفاده می کنند می توان قدرت و امنیت شبکه را در تمام نقاط به شکل یکسان حفظ کرد.

هدف از توسعه این پروتکل ارائه یک تکنولوژی ارتباطی امن تر و ارزان تر از تکنولوژی های قبل مانند بلوتوث است. یکی دیگر از مزایای ZigBee نسبت به تکنولوژی های ارتباطی قبلی (بلوتوث) تعداد دستگاه هایی است که میتواند به صورت هم زمان با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، با استفاده از فناوری ZigBee می توان بیش از 64000 دستگاه را به صورت کاملا بی سیم به یکدیگر متصل کرد.

مقایسه ZigBee و Z-Wave :

هر دوی این پروتکل ها از امنیت و قابلیت اطمینان تقریبا یکسانی برخوردار هستند، تنها نکته قابل تامل برای شرکت ها در انتخاب یکی از این دو پروتکل برای استفاده در دستگاه هایی تولیدی، می تواند این موضوع باشد که پروتکل ZigBee در محیط های بسته برد کمتری را نسبت به پروتکل Z-Wave پوشش می دهد؛ به همین جهت استفاده از پروتکل Z-Wave انتخاب منطقی تری برای سیستم های هوشمند خانگی می باشد.