پروتکل Z-Wave چیست ؟

دسته بندی : فناوری برچسب ها : , ,

پروتکل Z-Wave چیست ؟

پروتکل Z wave نوعی از تکنولوژی شبکه مش است که در سال 1999 به عنوان استانداردی برای ارتباط بی سیم میان دستگاه هایی که استفاده خانگی داشتند ارائه گشت. و در طی این سال ها به طور پیوسته بهبود یافته و کارایی بیشتری پیدا کرده است. هدف از ارائه این استاندارد تولید محصولاتی بود که کاهش انرژی مصرفی و همینطور کاهش هزینه خانواده ها را در پی داشته باشند.

ویژگی های Z-Wave :

  • از ویژگی های Z-Wave می توان به این نکته اشاره کرد که در باند فرکانسی معمول کار نمی‌ کند و همین امر باعث می شود که اختلالی در شبکه موبایل و وای فای خانگی ایجاد نکند.
  • از دیگر ویژگی های Z-Wave میتوان به برد مسافت آن اشاره کرد که در یک محیط باز به صد متر و در داخل خانه (با توجه به دیوار و وجود وسایلی که باعث کوتاه تر شدن برد می شوند) به سی متر میرسد. که چون از شبکه مش استفاده میکند، با اضافه کردن دستگاه هایی که از این پروتکل استفاده می کنند؛ این برد افزایش پیدا می کند.
  • پروتکل Z Wave در انحصار چند شرکت خاص می‌باشد و دسترسی به این پروتکل برای همه شرکت ها میسر نمی باشد همین امر باعث میشود که این شبکه از نظر امنیت در سطح بالایی قرار بگیرد.
  • تفاوت Z-Wave و ZigBee این است که، ZigBee در محیط باز و شرایط مشابه نسبت به Z-Wave برد بیشتری دارد، اما در محیط بسته و شرایط مشابه ZigBee برد کمتری را پوشش می دهد؛ و همین امر باعث می شود که Z-Wave برای استفاده در محیط خانه مناسب تر باشد.